IoT Nedir?

Gün geçtikçe hayatımıza yeni yeni kavramlar yeni yeni teknolojiler giriyor. Bu makalem de son birkaç senedir sürekli duymaya başladığımız ve hayatımıza aslında biz farketmesek de hızlı bir şekilde giren Nesnelerin İnteneti (Internet of Things) kavramı nedir, hayatımızda nerelerde kullanabiliriz yada kullanıyoruz, bu konuyla ilgili ne tür projeler var  gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağım.

Internet of Things, hayatımızda bulunan cihazların internet üzerinden birbirine bağlı olduğu bir dünya olarak düşünebiliriz. Örnek olarak bahsettiğimiz Nesnelerin Internetindeki “Nesne” Istanbul’un trafiğinde sizin için çıkış yolları bulan bir yazılım olabilir yada çiftlikteki hayvanlarınızda bulunan bir chip sayesinde, hayvanlarınızın sağlık durumlarının kötüye gitme durumunu size haber vererek önceden önlem almanızı sağlayan bir sistem olabilir.

Aşağıdaki video IoT ile ilgili genel olarak projelerden ve IoT nedir den bahsediyor izlemenizi tavsiye ederim.

Temelde IoT projeleri 3 çeşit yöntemle yapılıyor.

  1. Monitörleme Projeleri
  2. Etki-Tepki Projeleri
  3. Cihazlar-arası Projeler

Monitörleme Projelerine örnek verecek olursak sağlık sektöründe kullanılan sensörler yardımıyla hastaların durumlarını online olarak takip ederek olası hastalık veya ciddiyet içeren durumlar da hastaların haberdar edilmesi ve tetkiklerin daha isabetli yapılması sağlanabilir.

Etki-Tepki Projelerin de ise en basit örnek olarak konuşma ile direktif alarak belirli işleri tamamlayan cihazları örnek verebiliriz.

Cihazlar-arası iletişim ile kurulan projelere örnek ise sabah uyandığınızı farkeden sensörler kahve makinenizi çalıştırarak perdeleri açabilir yada evden çıktığınızı farkederek arabanızı çalışır hale getirebilir.

Peki bu kadar bağlı sistemler bu kadar bilgi paylaşımı internet üzerinden haberleşirken kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilemez mi diye tabiki düşünüyoruz. Bu durumla ilgili daha önceden oynamış olduğum “Watch Dogs” isimli bir oyun bile var. Tanıtım videosunu izlemenizi tavsiye ederim, güzel oyundur :).

Güvensiz sistemler yada açığı olan sistemler her zaman olacaktır. Şuan da dünya üzerinde güvenli sistem olarak tabir edilebilen bir sistem göremezsiniz. Hatta bir adım ileri gidip şuandaki Mirai zararlısından bahsedecek olursak, dünya üzerindeki çoğu IoT cihazını ele geçirdiği gerçeğini de görmezden gelemeyiz.  En büyük teknoloji firmalarına baktığınız da bile güvenlik açıkları ve hacklenme haberlerini duyarsınız. Ancak bu bizim o firmaların ürünlerini kullanmamızı engellemediği gibi IoT yapmamızı da engellemeyecektir.

Bir sonraki makalemde IoT ile ilgili gerçek hayat örneklerinden bahsedeğiz.

Önümüzdeki günlerde IoT ile ilgili bir proje yapacağız takipte kalın… 🙂

Faydalı olması dileğiyle…

Etiketler:, , , ,

Trackbacks / Pingbacks

  1. IOT Gerçek Hayat Örnekleri | Yusuf Boğatepe - 20 Ekim 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: