IOT Gerçek Hayat Örnekleri

Bir önceki makalemde IoT ile ilgili genel bir giriş yapmıştık. Bu makalemde ise şuanda dünya üzerinde birçok farklı firmanın bünyesinde çalışan endüstriyel sektördeki farklı farklı IoT  gerçek hayat örneklerinden bahsedeceğiz.

IoT, hayatımızda kendi sağlığımızdan tutun kullandığımız arabaya, içtiğimiz kahveye, aldığımız ilaçlara,bahçemizin sulama sistemine, kapımızın ziline yada bir otomativ fabrikasındaki makinelere, bir şirketin belirli operasyonel işlerine kadar her yere dokunabiliyor.

Peki eskiden bahçe sulama sistemi, yada kapı zili yada makine yok muydu diyebilirsiniz?

Evet, vardı. Fakat bahçe sulama sistemi yağmurlu havada bile ayarlandığı 8.00 saatinde çalışıyordu. Yada makineler insan kaynaklı bir problem olduğunda çalışmaya devam ediyordu. Kapı zili sadece biz evde olduğumuzda işe yarıyordu.

IoT ile birlikte cihazlar ve sistemler akıllanarak bizlere daha otomatize bir hayat sunmaya başladı. Sulama sistemi yağmurlu havada sulama yapmamaya başladı yada fabrikadaki makineler bir problem olduğunu anlayıp durabiliyor. Yada bizim kullandığımız araçlar artık kendi kendini kullanmaya başladı.Istanbul’da çok işe yarayan bir örnek de BELBİM’in İSPARK mobil uygulaması. Etrafınızda nerede boş park alanı varsa sizi o lokasyona yönlendiriyor. Boş park alanlarının ne kadar ne nerede bilgisine gerçek zamanlı olarak ulaşabiliyorsunuz. Bunun dışında yapılmış çok daha  büyük projeler tabiki var.

Bunlardan birkaç örnek verecek olursak;

Örneğin Google’ın Self Driving Car Projesi

Yada bir çiftlikteki ineklerin tüm bakımları ve ne kadar süt verecekleri ile ilgili proje

Yada akıllı ev sistemleri üreten Nest’in öğrenebilen ev termostatı

Internet her gün daha fazla hayatımıza  giriyor ve şuanda hala dünya nüfusunun yarısından fazlasının internet erişimi yok yada çok kısıtlı. Bu durumla ilgili yine bir IoT projesi olan Project Loon ile birlikte Google dünyanın her yerine Interneti götürmeyi planlıyor.

Cisco’nun yapmış olduğu araştırmalara göre bugün 15 milyar kadar cihaz internete bağlı durumda ve bu 2020’ye kadar 50 milyarın üzerinde olacak.

Peki bu kadar cihazın internet erişimini sağlayan şuanki IP altyapısı bunu karşılayabilecek mi ?

Şuanda internete erişimimizi IPv4 adı altında olan bir protokol üzerinden yapıyoruz. Ama yeni teknoloji olan IPv6 ile birlikte söylenene göre dünya üzerindeki her bir metrekareye IP vermeye kalksak yinede bu altyapı bu isteği karşılayabiliyor.

Ayrıca IoT endüstrisine yine 2020’ye kadar 1.7 trilyon dolarlık harcama yapılacağı ve 2020’ye kadar araçların %99’unun birbirleriyle bağlantılı olacağı tahmin ediliyor.

Bizim de artık bu alanda yerimizi almanın sırası geldi 🙂

Bir sonraki makalemde telefonumuzdan aldığımız gps verilerini Microsoft’a ait veri servislerini kullanarak yine Microsoft’a ait PowerBI üzerinden nasıl yayınlarınızın demosuna başlayacağız.:)

Birkaç makale serisi sonunda kendinizi hangi lokasyonlarda daha fazla gemişsiniz analiz edebileceksiniz. 🙂 🙂

Görüşmek üzere..

Yusuf Boğatepe

Trackbacks / Pingbacks

  1. IoT Nedir? | Yusuf Boğatepe - 20 Ekim 2016
  2. IOT Cihazları | Yusuf Boğatepe - 16 Nisan 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: