IOT Cihazları

Tekrardan merhabalar, yoğunluk sebebiyle uzun süredir buralara uğrayamadım. Makale serimize devam edebiliriz artık  🙂 . Bir önceki makalemde gerçek hayatta şuanda devam eden ne tür projeler vardı bunlardan bahsetmiştik. Bu makalemizde artık yavaş yavaş mobil yazılım üzerinden ilk IoT projemizi yapmaya başlıyoruz.

Öncelikle IoT projelerine başlamadan önce karşımıza ne tip teknik terimler çıkabilir bunlara bir göz atalım. Ilk olarak IoT’de kullanabileceğimiz cihazlar için küçük, taşınabilir ve üzerinde online çalışabilecek yapılara sahip modüler kartlar diyebiliriz .Örnek olarak en çok dillerde dolaşan 2 cihazdan bahsedeceğim:

  • Raspberry-Pi
  • Ardunio

Bu tip cihazlar belirli kod isimleriyle geliyor. Örnek olarak Ardunio UNO‘yu örnek verebiliriz. Cihazların bu versiyon çeşitlilikleri kart üzerindeki teknoloji farklarından geliyor. Kartların üzerinde built-in gelen wireless desteği yada işlemci,ram güçleri kartların versiyon kodlarıyla ayrılmasını sağlıyor. Bu noktada ihtiyacımız olan kartı almamız bize kalıyor. Peki wireless desteği olan bir kart aldınız ve daha sonrasında GPS ihtiyacınız doğdu. Tekrar mı kart alacaksınız yada GPS desteği olan kart yok bu durumda ne yapacağız ? Burada devreye shield dediğimiz modüller devreye giriyor. Kart üzerindeki modüler yapıyı kullanarak GPS modülünü kolayca ekleyebiliyoruz. Aşağıdaki resimde LAN network kartına sahip olmayan bir kartın üstüne ekleme yaparak 2.katmanda bu özelliği devreye alıyoruz.

ardunio-shield

Cihazdan giriş seviyesinde bahsettik. Peki yazılım olarak hangi dili kullanıyor nasıl bir altyapısı var biraz da ondan bahsedelim. Arduino yazılımı bir geliştirme ortamı (IDE) ve kütüphanelerden oluşur. Geliştirme ortamı, Processing yazılımının temellerine dayanmaktadır. Kütüphaneler ise C ve C++ dillerinde yazılmıştır ve AVR-GCC ve AVR Libc. ile derlenmiştir.

Bunun dışında board olarak kullanabileceğiniz ve daha minimal çözümler olarak ESP8266 modüllerini ve NODEMCU board’unu da inceleyebilirsiniz.

Bunun dışında RFID etiketleri de yavaş yavaş hayatımızın biz farketmesek de  birçok yerinde bulunmaya başladı. RFID etiketleri herhangi bir nesne veya canlıyı tanımlamak için kullanılır ve içinde belirli bilgiler tanımlanır. Temelde bir okuyucu ve etiketten oluşan sistemi bir RFID yazıcısı ve programlayıcıyla çalışır hale getirebilirsiniz. Normal barkod sistemlerinden çok daha etkili bir yöntemdir. Günlük hayattan örnek vermek gerekirse HGS sistemi veya kredi kartları buna örnek gösterilebilir. Bu etiketleri kullanarak otomatize bir IoT sistemi kurabilirsiniz.

Fakat ne yazık ki bu yazı dizisinde ne RFID ne de Ardunio ile programlama yapacağız :(. Bu yazı dizisinde mobil programlama ile IoT çözümü oluşturacağız. Bu yazı dizisini bitirdikten sonra yeni bir yazı dizisinde Ardunio yada Raspberry Pi kullanarak aynı projeyi yada farklı bir projeyi beraber yapabiliriz.

Şimdi mobil programlama için Android işletim sistemi üzerinde çalışmayı düşünüyorum. Ben geliştirmeyi Android Studio ile yapacağım. Şimdi yavaş yavaş Android Studio kurulumuna geçelim. Zaten basit bir kurulumu var hızlıca halledebiliriz. Kuruluma buradan geçebilirsiniz.

Android Studio Kurulumu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: